Na początku wspomnę iż, noszę się z zamiarem nabycia bądź leasingu samochodu elektrycznego na następny rok. Samochody elektryczne cieszą się powoli coraz to większą popularnością, część osób rezygnuje z samochodów spalinowych.

Być może zauważyłeś, że ostatnio samochody elektryczne dostają więcej uwagi. Dlaczego? Ponieważ jest to droga do czyszczenia naszej atmosfery ze szkodliwych produktów spalania. W przeciwieństwie do samochodów spalinowych, elektryczne nie wydzielają żadnego spalania ani gazów cieplarnianych. Redukują zanieczyszczenia, które prowadzą do globalnego ocieplenia i zmian klimatu.

Przedsiębiorstwa i instytucje rozumiemy jak ważne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego rosną inwestycje w rozwój miast, które będą miały mniej zanieczyszczeń. Wkrótce niektóre miasta będą wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Jest to część planu starania się o środowisko naturalne, które przyniosło wiele dobrego dla środowiska. Wiele metropolii zmaga się z zanieczyszczeniami, spowodowanymi samochodami spalinowymi.

Dzieje się tak, ponieważ samochody te wydzielają dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat globalne temperatury wzrosły o około 0,6 stopnia Celsjusza. Prognozy są takie, że wzrost ten może sięgnąć nawet dwóch stopni do końca tego stulecia.

Wzrost temperatur może roztopić lodowce, powodować susze i powodzie, a także destabilizować ekosystemy morskie. Wdychanie smogu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak astma i nowotwory płuc.

Długoterminowe korzyści dla środowiska można uzyskać, jeśli całe miasta zamienią się na samochody elektryczne. W mieście Los Angeles przeprowadzono badanie, ktore wykazało, że jeśli wszyscy użytkownicy samochodów zmienili by je na elektryczne, to rocznie oszczędzono by ponad 3 miliardy galonów benzyny, a emisja dwutlenku węgla spadłaby o 6,3 miliony ton. To tak, jakby wyłączyć ponad 567 000 samochodów z dróg. W mieście Nowy Jork przeprowadzono podobne badanie i wykazano, że zamiana samochodów na elektryczne mogłaby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 11 milionów ton rocznie.

Aby całkowicie zamienić miasta na samochody elektryczne, konieczne jest zmiana infrastruktury. Wymaga to budowy stacji ładowania oraz zwiększenia dostępu do energii elektrycznej w mieście. W niektórych miastach słychać już o planach wprowadzenia opłat za korzystanie z dróg lub wprowadzenia stref ograniczonego ruchu samochodów. Budowa miast bez samochodów spalinowych ma na celu zmniejszenie emisji spalin, poprawę jakości powietrza i zwiększenie bezpieczeństwa. Zmniejszenie zanieczyszczeń może także prowadzić do zmniejszenia ryzyka zdrowotnego związanego ze smogiem.

Opracowano wiele nowych technologii, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń. W tym roku Volkswagen wprowadził na rynek samochody z silnikiem diesla o niskiej emisji spalin. W przyszłym roku Audi wprowadzi nowy samochód elektryczny na rynek. Oba przedsiębiorstwa mają na celu poprawę jakości powietrza w miastach. Wiele firm produkuje już samochody elektryczne, które są dostępne na rynku. Najpopularniejsze modele to Tesla Model S, Nissan Leaf i BMW i3. Niektórzy producenci, tacy jak Volvo, Mercedes i Jaguar, planują wprowadzenie nowych modeli w przyszłym roku.

Wiele miast na całym świecie planuje wprowadzenie samochodów elektrycznych. W 2018 roku Amsterdam uruchomił program wymiany samochodów na elektryczne. W 2019 roku Oslo zamierza wprowadzić program wymiany aut osobowych na elektryczne. W 2020 roku Londyn planuje wprowadzenie ograniczeń ruchu samochodów spalinowych. W 2020 roku Paryż planuje wprowadzenie ograniczeń ruchu samochodów spalinowych w centrum miasta. W 2022 roku Bloomfield planuje uruchomienie programu wymiany autobusów szkolnych na elektryczne.

Powrót do góry
facebook